فیتنس

کلاس آنلاین ورزشی و مزایای آن

در دو سال گذشته، فاصله گذاری اجتماعی پر سر و صداترین عبارت بود. دنیای ما در این مدت تغییرات زیادی به خود دید. از رستوران‌های محلی که فقط غذای بیرون‌بر آماده می‌کنند تا استودیوها و سالن‌هایی که درهایشان را به روی مشتریان بسته‌اند. هرچند روند همه‌گیری کرونا به تعادل بیشتری رسیده است اما همچنان شاهد نوساناتی در آن هستیم. سلامتی و جنبه‌های مختلف آن به شدت ما را تحت تأثیر قرار داده است. از طرفی تعطیلی باشگاه‌ها یا محدود شدن آن‌ها دغدغه‌های مختلفی ایجاد کرده‌اند. از طرف دیگر هم می‌دانیم که رسیدگی به بدن و حفظ تناسب اندام امری ضروری در این دوره است. اینجاست که کلاس آنلاین ورزشی می‌تواند مزیت زیادی بروز دهد.

کلاس آنلاین ورزشی – دستاوردی از تکنولوژی

فناوری همیشه زندگی انسان را دستخوش تحول کرده است. تجاری شدن ابزارهای آنلاین، اینترنت را در دسترس همگان قرار داد. تجارت، خرده فروشی، سرگرمی، دوست‌یابی و تقریباً هر فعالیت دیگری به واسطۀ آن متحول شده است. تناسب اندام نیز از این قاعده مستثنی نیست. امروز می‌توانیم با گوشی هوشمند خود، ضربان قلب را اندازه بگیریم. تعداد قدم‌ها، کالری مصرفی، ساعات خواب و بیداری و هر معیار دیگری که برای اندام سالم وجود دارد قابل اندازه‌گیری هستند. به لطف تکنولوژی، ورزش در خانه نیز شکل دیگری به خود گرفته است.

پیوستن به گروه‌های آنلاین ورزشی

این روزها می‌توانید به یک گروه ورزشی آنلاین بپیوندیم. این اتفاق تنها با لمس صفحۀ نمایش گوشی رخ می‌دهد. تماشای برنامه‌های تمرینی زنده یا ضبط شده، ما را به فاز جدیدی از کلاس آنلاین ورزشی رسانده است. این روزها بیش از هر زمان دیگر می‌توانیم راه‌هایی برای تمرین در خانه را پیش بگیریم. دیگر نیازی به رفتن به باشگاه‌هایی که حس راحتی در آن‌ها نداریم وجود ندارد. مشکلات حمل و نقل برطرف شده‌اند. به خصوص اگر بچه‌های کوچک دارید و نمی‌توانید آن‌ها را تنها بگذارید، هیچ چیز به اندازۀ کلاس آنلاین ورزشی فایده ندارد. اپلیکیشن‌ها، پلتفرم‌ها و ابزارهای زیادی به این منظور پدید آمده‌اند.

ظهور و گسترش دوره آنلاین ورزشی

انجام مقدار معقول فعالیت بدنی در طول همه‌گیری کرونا، تبدیل به یک چالش جدی شده است. ما می‌توانیم برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به اطراف محل بریم. اما وقتی صحبت از تناسب اندام  به میان می‌آید، اهمیت حضور یک مربی فیتنس یا همراه تمرینی بسیار مهم جلوه می‌کند. قبل از بحران جهانی کرونا نیز کلاس آنلاین ورزشی رونق داشت. اما با این جدیت دنبال نمی‌شد. جلسات آنلاین ورزشی برای افرادی که به دنبال ساختار و تنوع هستند، شاید اندکی خسته‌کننده به نظر برسد. اما قطعاً نمی‌توان از مزایای آن غافل شد.

تنوعی بی‌نهایت از انواع تمرینات ورزش در خانه

ورزش در اتاق خواب یا نشیمن، پدیدۀ جدیدی نیست. بیش از 4 دهه است که سی‌دی‌ها و فیلم‌های ورزشی به محبوبیت زیادی رسیده‌اند. این اتفاق از اوایل دهۀ 1980 در آمریکا شروع شد. اما تفاوت بزرگ بین آن زمان و اکنون چیست؟ تنوع یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هاست. کافیست جست‌وجوی مختصری در یوتیوب انجام دهید. با انواع و اقسام تمرینات ورزش در خانه روبرو خواهید شد.

مزایای کلاس آنلاین ورزشی

رسانه‌های اجتماعی و فضای اینترنت مملوء از تمرینات فیتنس، یوگا، کاردیو، ورزش‌های قدرتی و انعطافی با سطوح مختلف دشواری هستند. شما می‌توانید بنا به سطح تناسب اندام خود از یک برنامه ورزشی 10 دقیقه‌ای تا یک ساعته را در اینترنت دنبال کنید. کم‌کم با فراگیری اصول آن از وابستگی به محتواها بی‌نیاز خواهید شد. با این همه، تقاضا برای شرکت در کلاس آنلاین ورزشی بیش از همیشه شده است. در این راستا مربیان ورزشی، باشگاه‌ها و متخصصین نیز اقدامات متعددی انجام داده‌اند. چرا که این روش، مزایای متعددی به دنبال دارد.

مزایای کلاس آنلاین ورزشی چیست؟

یوتیوب، اپلیکیشن‌های موبایل، کلاس آنلاین ورزشی و دیگر ایده‌های مرتبط با ورزش در خانه، همگی مزایای خاصی به دنبال دارند. فرقی ندارد از کدام روش استفاده می‌کنید. مهم این است که خود را به این سبک از زندگی عادت دهید و چالش‌های آن را رد کنید. خودتان به زودی از مزایای آن آگاه خواهید شد. در ادامه برخی از مزایای دوره آنلاین ورزشی را عنوان کرده‌ایم.

راحتی و سهولت

شما دیگر مجبور نیستید خانۀ خود را ترک کنید. نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت و لباس‌های ورزشی نخواهید داشت. با شروع ورزش در خانه می‌توانید هر زمان که خواستید در کلاس مورد علاقۀ خود شرکت کنید. یکی از بزرگ‌ترین موانع ورزش، زمان است. شاید بخواهید تمرین ورزشی را شب‌ها انجام دهید. زمانی که هیچ باشگاهی در شهر باز نیست. این ویژگی باعث می‌شود که به برنامۀ خود بیشتر پایبند باشید.

پیگیری علاقمندی‌ها

اینترنت در دسترس شماست. می‌توانید کلاس‌های مورد علاقۀ خود را پیدا کرده و در آن‌ها شرکت کنید. در دوره‌ای از زندگی ممکن است بخواهید از فشارها و تنش‌ها رها شوید. بنابراین پیگیر یک کلاس آنلاین یوگا و مدیتیشن می‌شوید. یا شاید بخواهید یک فعالیت هیجان‌انگیزتر را دنبال کنید. پس سراغ کلاس‌های رقص و زومبا می‌روید. یا برای بهبود و تقویت عضلات به دنبال مربی فیتنس آنلاین باشید. با شروع ورزش در خانه، دریچه‌ای بزرگ‌تر به روی شما باز خواهد شد. بدین ترتیب همواره به دنبال علایق خود خواهید رفت.

مقرون به صرفه

اغلب ما دسترسی نامحدود به اینترنت داریم. بسیاری از کلاس‌های آنلاین ورزشی و تناسب اندام رایگان هستند. پلتفرم‌های مختلف نیز امکان استفادۀ رایگان از برخی امکانات محتوایی را به شما می‌دهند. بنابراین می‌توانید ورزش را ارزان‌تر از همیشه دنبال کنید. همچنین شرکت در دوره آنلاین ورزشی اغلب ارزان‌تر از کلاس‌های حضوری است. به خصوص در مقایسه با استودیوهای حرفه‌ای، رقم ناچیزی را برای کلاس‌های آنلاین پرداخت می‌کنید.

حریم خصوصی

آیا تا به حال شده که بخواهید یک حرکت را امتحان کنید و هم‌زمان از انجام آن احساس خجالت از اطرافیان داشته باشید. تمرینات مجازی به شما امکان ورزش در خانه را می‌دهند. جایی که حریم شخصی شماست و هیچ کس در حال تماشا‌یتان نیست. به این ترتیب می‌توانید محدودیت‌های محیطی را از بین برده و به کاوش در تمرینات بپردازید. دلیلی برای نگرانی و ترس از قضاوت دیگران وجود ندارد. اگر در مقابل دیگران احساس راحتی نمی‌کنید، پلتفرم‌های تناسب اندام یک راه حل ایده‌آل برای شما هستند.

معایب ورزش در خانه را نیز بشناسیم

تمرین در خانه مزایای زیادی به دنبال دارد. ما تنها به مرور بخشی از آن پرداختیم. آن‌هایی که به نظرمان مهم‌تر آمدند و کلیات بیشتری را شامل می‌شوند. اما این سبک از تمرینات، معایبی نیز دارند. وقتی از محدودیت‌ها و معایب دوره آنلاین ورزشی باخبر شویم، تصمیمات بهتری خواهیم گرفت.

زیاد بودن اطلاعات

همیشه بهترین انتخاب این است که یک مربی فیتنس آنلاین پیدا کنید و برنامه ورزشی خود را با او دنبال کنید. اما این تنها روش موجود نیست. گفیم که محتواهای آنلاین فراوان هستند. اما همین ویژگی باعث ایجاد یک محدودیت در آن شده است. انواع اقسام سایت‌ها، کانال‌ها و مربی‌های ورزشی هستند که هر یک، سبک و سیاق خاص خود را دارند. بنابراین انتخاب بهترین ویدیو و دوره آنلاین ورزشی می‌تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل شاید لازم باشد مدتی در انبوهی از محتواها چرخ بزنید تا به کلاس محبوب خود برسید.

بدون مقررات

ورزش کردن و تمرینات بدنی همیشه ملزم به رعایت برخی مقررات هستند. حضور یک مربی به نظر ضروری می‌رسد. بسیاری از ما به دنبال راه‌های میان‌بر در ورزش هستیم. مثلاً می‌خواهیم بدون گرم کردن، تمرینات را شروع کنیم. ورزش در خانه ما را عاری از هر گونه مقرراتی می‌کند. کلاس‌های آنلاین نیز هر یک ادعای خود را دارند. چرا که هیچ شخص یا سازمانی برای نظارت بر آن‌ها وجود ندارد.

بدون نگاه ناظر

در کلاس آنلاین ورزشی، نگاه مربی روی شما دقیق نیست. بنابراین احتمال آسیب‌دیدگی شما بیشتر خواهد شد. ممکن است در حین انجام تمرین اسکات، زانوهای شما بیش از حد خم شده و به کمرتان فشار وارد شود. این روال می‌تواند منجر به اتفاقات دردناکی شود. به خصوص در تمرینات شدید باید دقت زیادی به خرج دهید. در غیر این صورت، چیزی جز آسیب و جراحت را متحمل نخواهید شد.

چند نکته در انتخاب دوره آنلاین تناسب اندام

انتخاب یک دوره آنلاین تناسب اندام چالش‌های زیادی به همراه دارد. با وجود مزایای آن، فهمیدیم که این کار به همین سادگی‌ها نیست. اگر مسن هستید، بیماری مزمن دارید یا از آسیب‌های بدنی رنج می‌برید، شرکت در کلاس آنلاین ورزشی کاملاً خطرناک خواهد بود. حتی اگر بدن سالمی دارید نیز باید به چند نکتۀ مهم توجه داشته باشید.

قیمت‌گذاری‌ها را بررسی کنید

بسیاری از سایت‌ها و دوره‌های ورزشی آنلاین، روند قیمت‌گذاری مشخصی دارند. آن‌ها با توجه به خدمات خود، بسته‌های مختلفی را پیشنهاد می‌دهند. برخی از آن‌ها هزینه‌های پایین و برخی دیگر قیمت‌های بالایی دارند. کیفیت کار و ادعای آن‌ها را بسنجید. ببینید آنچه می‌گویند چقدر با هزینۀ تعیین شده هماهنگی دارد. هیچوقت گول قیمت پایین یا بالا را نخورید.

مدارک و گواهینامه‌ها را در نظر بگیرید

این روزها هر کسی می‌تواند با راه‌اندازی یک پیج اینستاگرامی، ادعای مربی‌گری کند. هیچوقت صرف زیاد بودن فالوئرهای یک نفر به او اعتماد نکنید. همیشه مدارک، تجربیات و تخصص را در نظر داشته باشید. به دنبال برندهایی باشید که متخصصان فیتنس و تناسب اندام معتبری دارند. در مورد مدارک و گواهینامه‌های ورزشی آن‌ها تحقیق کنید. سوابق کاری را بررسی کرده و از دیگران نیز نظرخواهی کنید.

نظرات دیگران را بخوانید

چند دقیقه وقت بگذارید و نظرات دیگران را در مورد کلاس‌های آنلاین ورزشی بخوانید. اتکا به نظرات و کامنت‌های دیگران می‌تواند پشتوانۀ خوبی برای اعتماد باشد. این یک شرط اساسی است که از تجربۀ دیگران برای بهبود تجربۀ خود استفاده کنیم. اگر افراد زیادی از مربی فیتنس مورد نظر شما بازخورد مثبت گرفته‌اند، احتمالاً برای شما نیز عملکرد خوبی خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

مهم نیست کدام روش برای تناسب اندام را انتخاب می‌کنید. مجازی یا حضوری فرقی ندارد. همیشه پیش از شروع فعالیت ورزشی، خوب است که صحبتی با پزشک خود داشته باشید. بهتر است علائم و نشانه‌های بیماری را در بدن‌تان جست و جو کنید. اگر می‌خواهید مسیر تناسب اندام مجازی را طی کنید، ابتدا یک مربی شخصی دیدار کنید. یک مربی فیتنس حرفه ای می‌تواند راه درستی را پیش روی شما قرار دهد. پس از دیدار حضوری می‌توانید ابزارهای لازم برای دریافت راهنمایی را از آنان بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *