تغذیه

رژیم غذایی برای باشگاه و نکاتی که باید بدانیم

وقتی صحبت از اصول تغذیه به میان می‌آید، بحث پیچیده‌ای را پیش رو خواهیم داشت. نوشتن یک رژیم غذایی برای باشگاه کار ساده‌ای نیست. بدن هر یک از ما، ساختار منحصربفردی دارد. پیچیدگی‌های بیولوژیکی ما، ساختاری خاص به وجودمان بخشیده است. به همین دلیل هیچوقت نمی‌توانیم یک نسخۀ آماده و از قبل پیچیده شده را برای همه تجویز کنیم. در نظر داشتن شرایط عضلات، میزان بافت چربی، سطح چربی و کلسترول، قند خون و بسیاری موارد دیگر ما را بر آن می‌دارد تا با دقت بسیار زیاد به این موضوع بپردازیم. اهمیت رژیم غذایی ورزشی ما را بر آن داشت تا نکاتی مهم در خصوص آن را مطرح کنیم. با مبیس فیت همراه باشید.

چرا برنامه غذایی برای باشگاه اهمیت دارد؟

ورزشکاران، پزشکان، متخصصین تغذیه و مشاوران، همواره بر تناسب و هماهنگی رژیم غذایی و فعالیت بدنی تأکید کرده‌اند. عملکرد ورزشی به طور مستقیم با سوخت و ساز و متابولیسم همراه است. اگر فعالیت بدنی و مصرف غذایی به شکلی متوازن نباشند، نمی‌توان انتظار رشد و پیشرفت چندانی را داشت. حتی در مواردی ممکن است باعث آسیب‌های شدید فیزیکی و بیولوژیکی شود. برنامه غذایی مناسب برای ورزش ما را از خطرات بیماری‌های مختلف دور نگه می‌دارد. همچنین سطح سلامت را نیز به شکلی قابل توجه بهبود می‌بخشد.

نیازهای تغذیه‌ای هر فرد متفاوت از دیگری است. این مسئله نه تنها به ویژگی‌های فیزیکی وابسته است بلکه به سبک ورزشی و میزان فعالیت بدنی نیز بستگی دارد. برخی از ورزشکاران نیاز به دریافت پروتئین و ویتامین بیشتری دارند. برخی دیگر نیز ممکن است برای کاهش وزن نیاز به فیبر بیشتری داشته باشند. با این حال، اغلب یک توافق عمومی برای همۀ ورزشکاران وجود دارد. مثلاً هیچوقت نمی‌توانیم اهمیت نوشیدن آب را از یاد ببریم. زمان‌بندی مصرف مواد غذایی، کالری‌شماری و مصرف ویتامین‌ها و سبزیجات در اغلب رشته‌های ورزشی توصیه شده‌اند. اما بیایید نگاهی به نکات عمومی مهم در این خصوص داشته باشیم.

رژیم‌هایی غذایی سخت را فراموش کنید

بعضی از ورزشکاران برای گرفتن نتایج سریع، اقدام به پیروی از رژیم‌های غذایی سخت می‌کنند. این اقدام در ورزشکاران حرفه‌ای المپیک یا سطح ملی قابل قبول است. اما به عنوان یک ورزشکار عادی چنین چیزی توصیه نمی‌شود. هرچند ممکن است رژیم‌های غذایی چربی‌سوزی 3 روزه مناسب واقع شوند.

به عنوان یک نکتۀ کلی توصیه می‌کنیم که از رژیم‌های تک‌خوری و سنگین پرهیز کنید. چرا که چنین اقداماتی نمی‌توانند دوام زیادی داشته باشند. با محدود کردن انتخاب‌ها و اعمال فشار زیاد به بدن‌تان، نتایج مطلوبی کسب نخواهید کرد. سعی کنید عاداتی را در برنامه غذایی برای باشگاه دنبال کنید که ادامه‌دار باشند. غذاهای سالم بخورید. وعده‌هایتان را کوچک‌تر و تعداد آن‌ها را بیشتر کنید.

وعده‌های غذایی را حذف نکنید

به عنوان یک ورزشکار عادی لازم است اهمیت زیادی به وعده‌های غذایی بدهید. هیچوقت وعده‌های غذایی‌تان را حذف نکنید. مگر اینکه چنین تصمیمی را با دقت زیاد و تحت نظر یک مشاور مجرب گرفته باشید. حذف کردن وعده‌های غذایی و محدود کردن خوراکی‌ها باعث کاهش سطح قند خون در بدن می‌شود. این اتفاق باعث افزایش میل شما به خوردن غذاهای شیرین و وسوسه‌انگیز می‌کند. یکی از ویژگی‌های برنامه غذایی برای باشگاه، افزایش تعداد وعده‌ها به 4 تا 5 وعده در روز است. به جای خوردن دو وعدۀ بزرگ، وعده‌های کوچک‌تری بخورید. این کار باعث ثابت ماندن قند خون و کنترل اشتها می‌شود.

ورزش و رژیم غذایی در کنار هم معنا دارند

گاهی اعتمادبنفس پایین باعث می‌شود تا رسیدن به یک وزن مناسب، دور باشگاه را خط بکشیم. هیچوقت این کار را نکنید. اگر از حضور در باشگاه خجالت می‌کشید، ورزش در خانه را امتحان کنید. کاهش وزن به تنهایی و بدون ورزش کردن کار سختی است. به جای اینکه ابتدا وزن خود را کم کنید و سپس به باشگاه بروید، ورزش را آهسته در کنار آن شروع کنید. این اقدام باعث بهبود و تنظیم متابولیسم، افزایش چربی‌سوزی و تقویت بافت‌های عضلانی می‌شود. ورزش تنها برای لاغری و تناسب اندام نیست. تفکیک و تقویت عضلات، بهبود عملکرد قلب و عروق، تنظیم هورمون‌ها، سم‌زدایی بدن و بسیاری نتایج دیگر، ناشی از عادت به ورزش هستند.

کالری را در عادات غذایی در نظر بگیرید

یکی از معیارهای مهم در برنامه غذایی برای باشگاه، در نظر گرفتن کالری مصرفی است. آگاهی و توجه به آنچه می‌خورید، اهمیت زیادی دارد. بهترین روش، پیروی از رژیم‌هایی است که امکان بررسی میزان کالری را به شما بدهد. برای رسیدن به تناسب اندام ایده‌آل، دیگر نمی‌توانید هر آنچه دوست دارید بخورید. اطلاع از میزان کالری، یکی از بخش‌های ارزشمند در کاهش وزن و تقویت عضلات است.

هرچند کاری خسته‌کننده و حوصله‌سربر به نظر می‌رسد. واقعیت این است که شمارش کالری‌ها، آگاهی زیادی در شما ایجاد می‌کند. این کار را انجام دهید و نتایجش را ببینید. حتی اگر قصد کاهش یا افزایش مصرف غذا ندارید، شمارش کالری باعث ایجاد تعادل می‌شود. به این منظور می‌توانید از اپلیکیشن‌ها یا سایت‌های مختلف استفاده کنید.

وعده‌ها، مصرف آب و زمان آن را مدیریت کنید

در رژیم غذایی برای باشگاه باید میزان غذای مصرفی را نیز کنترل کنید. نیازی به محروم کردن خود از برخی غذاها نیست. این کار را به آرامی انجام دهید. نظم و انضباط در رژیم غذایی باعث می‌شود تا خود به خود غذاهای اضافه را حذف کنید. شاید عادت به خوردن هله‌هوله و تنقلات داشته باشید. اگر وعده‌ها، میزان مصرف آب و زمان غذا خوردن را مدیریت کنید، به زودی شاهد تغییراتی عمیق خواهید بود.

تأمین آب کافی بدن اقدامی مهم است. بدن کم آب همیشه به دنبال چیزی است. مثلاً افراد سیگاری دچار کم‌آبی شدیدی هستند. جالب است که آن‌ها هنگام تشنگی، میل به کشیدن سیگار پیدا می‌کنند. این در مورد افرادی که میل زیاد به مصرف شیرینی دارند نیز صادق است. با مصرف مقدار کافی آب و تنظیم وعده‌ها، چنین عادت‌هایی به زودی از بین خواهند رفت.

با پیشرفت، برنامه غذایی برای باشگاه را تنظیم کنید

پس از مدتی لازم است یک برنامۀ دقیق و مدون برای غذای خود داشته باشید. با تنظیم برنامه غذایی برای باشگاه، نظم و انضباط خاصی به زندگی شما خواهد آمد. صرف نظر از اینکه رشتۀ ورزشی شما چیست و چه میزان فعالیت بدنی دارید، همیشه لازم است رژیم غذایی مناسب با آن داشته باشید. این را در نظر داشته باشید که تغییرات، یک شبه اتفاق نمی‌افتند. به خصوص اگر در ابتدای کار هستید، باید صبوری به خرج دهید.

مثلاً اگر یک هفته است که پیاده‌روی سریع را شروع کرده‌اید، مصرف روزانۀ آب را نیز یک لیوان در روز افزایش دهید. همین مقدار کفایت می‌کند. اما هم‌زمان با پیشرفت باید برنامۀ غذایی‌تان را نیز بهبود بخشید. تصور کنید یک سال گذشته است و مقدار زیادی چربی‌سوزی کرده‌اید. حال وقت مصرف پروتئین بیشتر برای تقویت عضلات است. به همین دلیل است که همیشه باید با مربی فیتنس و متخصص تغذیه در ارتباط باشید.

رژیم غذایی را با خودتان سازگار کنید

کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، اتفاقات بزرگی در زندگی هستند. معمولاً نگاه‌های کوتاه مدت و چند ماهه توصیه نمی‌شوند. زیرا پس از مدتی به روال قبلی زندگی باز خواهید گشت. مگر اینکه در شرایط خاصی باشید و صرفاً برای برطرف کردن برخی مشکلات ناشی از حوادث و بیماری‌ها بخواهید ورزش کنید. اما اگر می‌خواهید ورزش را بخشی از سبک زندگی‌تان کنید باید افق بلندمدتی در ذهن داشته باشید. اما پیش از هر چیز، رژیم غذایی را متناسب با سبک زندگی و ورزش‌تان کنید. سیستم غذایی یک ورزشکار حرفه‌ای متفاوت از کسی است که صبح‌ها صرفاً پیاده‌روی می‌کند. به همین دلیل باید خودتان را به خوبی بشناسید. ورزش و فعالیت فیزیکی بخشی مهم از روند خودشناسی هستند. آن را جدی بگیرید!

تحقیق و مشاوره را دست کم نگیرید

اینترنت پر از محتواهای مرتبط با رژیم‌های غذایی و برنامه‌های ورزشی است. تنها کافیست عبارت رژیم غذایی برای باشگاه را در گوگل تایپ کنید. با انبوهی از داده‌ها و اطلاعات روبرو می‌شوید که هر یک، ادعایی خاص دارند. شما نمی‌توانید به همۀ آن‌ها اعتماد کنید. بهترین کار این است که از منابع معتبر و مهم استفاده کنید. اما این کافی نیست. در کنار آن باید با یک متخصص تغذیه و تناسب اندام به صورت حضوری گفت‌وگو کنید. این اقدام شما را از تصمیمات اشتباه دور نگه می‌دارد. در مورد انواع سیستم‌های تغذیه تحقیق کنید. منابع مختلف را مطالعه کنید و با مشاوران صحبت کنید. مطمئن باشید به زودی به نتایج خوبی خواهید رسید.

نتیجه‌گیری

ورزش کردن و رژیم غذایی برای باشگاه مکمل یکدیگر هستند. برای به حداکثر رساندن بازدهی و کارآیی بدن باید اهمیت زیادی به فعالیت‌های فیزیکی و رساندن مواد مغذی به بدن‌تان بدهید. در هر وضعیتی که هستید، توانایی بدن‌تان را بهبود را دست کم نگیرید. بدن ما بسیار هوشمند است. پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین ساختاری که در طبیعت وجود دارد، بدن انسان است. هوشمندی بدن ما شگفت‌انگیز است. وعده‌های غذایی خود را به دقت انتخاب کنید. اگر می‌خواهید زندگی سالم و شاد داشته باشید، برای هر چیزی که وارد بدن‌تان می‌کنید دقت زیادی به حرج دهید. ورزش و تغذیه، راز شاد زیستن در دنیای پرتلاطم امروزی هستند.

شما می‌توانید با مشاوران، مربیان و متخصصین ما در مبیس فیت تماس بگیرید. ما می‌توانیم راهنما و دوست شما در این مسیر باشیم. برای دریافت برنامۀ ورزشی، سیستم‌های تغذیه و کلاس آنلاین ورزشی از بخش تماس با ما اقدام کنید. به زودی به شما پاسخ خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *