لباس ورزشی

لباس ورزشی باشگاه و ویژگی‌های آن

پیگیری یک برنامه ورزشی اهمیت زیادی در بهبود سبک زندگی دارد. ارتقای وضعیت سلامتی، بهبود تناسب اندام، تقویت خلق و خو، تحولات مثبت در روابط و وضعیت شغلی، همگی از مزایای ورزش هستند. عوامل زیادی در بهبود کیفیت ورزش تأثیر دارند. بهره‌مندی از تجربیات یک مربی ورزش حرفه ای، تغذیۀ سالم و نظم در تمرینات ورزشی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در کیفیت ورزش هستند. اما عامل دیگری نیز وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود. لباس ورزشی مناسب از جملۀ این عوامل است. در این مقاله از مبیس فیت به بررسی ویژگی‌های لباس‌های ورزشی مناسب پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید: حرکت ورزشی فیتنس و شیوۀ طراحی تمرین

لباس ورزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

گاهی اوقات متوجه نیستیم که لباس ورزشی نامناسب باعث خسته شدن ما از تمرینات می‌شود. راحتی در لباس باعث ایجاد حس خوشایند در ما می‌شود. همچنین که کیفیت ورزش‌مان را نیز به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. یک لباس ورزشی در عین راحتی باید زیبایی قابل قبولی نیز داشته باشد. به خصوص اگر در باشگاه‌های ورزشی تمرین می‌کنید و خود را مرتب در آینه می‌بینید، اهمیت این قضیه بیشتر می‌شود. برخی از ویژگی‌هایی که در انتخاب لباس ورزشی مناسب شامل موارد زیر هستند.

لباس ورزشی باید مناسب با رشته باشد

هر رشتۀ ورزشی نیاز به اقلام و تجهیزات خاص خود را دارد. قطعاً بدنسازها، لباس‌های متفاوتی از دونده‌ها نیاز دارند. شناگرها نیز پوشش‌های خاص خود را دارند. اگر قصد فعالیت حرفه‌ای ورزشی دارید باید دقت زیادی در این زمینه به خرج دهید. شاید در مواردی که قصد ورزش در خانه داشته باشید، این مسئله چندان مهم به نظر نرسد. انجام چند حرکت شنا سوئدی و بارفیکس، پوشش خاصی را نمی‌طلبد. اما اگر خودتان را به پوشیدن نوع خاصی از لباس‌های ورزشی عادت دهید، حس و حال متفاوتی از تمرینات را تجربه خواهید کرد.

در حین تمرین خشک بماند

تعریق هنگام ورزش باعث خیس شدن لباس و ایجاد حس ناخوشایند موقع تمرین می‌شود. عرق کردن یکی از نشانه‌های تمرین سالم است. چرا که حجم زیادی از سموم از بدن دفع می‌شود. اما انجام حرکات ورزشی با لباس‌های خیس از عرق، چندان جالب نیست. به خصوص در آقایان که میزان تعریق بیشتری دارند. به همین دلیل باید از لباس ورزشی استفاده کنید که مقاوم در برابر تعریق باشد. این لباس‌ها با عنوان Dry Fit شناخته می‌شوند. چنین لباس‌هایی با جذب عرق ورزشکار باعث خشک ماندن بدن در حین تمرین می‌شوند.

مناسب سایز ورزشکار باشد

برخی از رشته‌های ورزشی لباس‌های خاص خود را دارند. اما اگر در رشته‌های فیتنس و تناسب اندام فعال هستید، لباس‌هایی انتخاب کنید که چندان گشاد نباشند. برای تمرینات ورزشی باید لباس‌هایی انتخاب کنید که مناسب سایزتان باشد. بدین ترتیب می‌توانید تمرینات و حرکات ورزشی را با آگاهی بیشتری انجام دهید. همچنین به مرور زمان متوجه تغییرات سایز عضلات و حجم بدن خود خواهید شد. این مسئله باعث ایجاد انگیزۀ بیشتر در ورزشکار خواهد شد.

رنگ و ظاهر جذاب داشته باشد

رنگ‌بندی و ظاهر زیبای لباس ورزشی تأثیرات زیادی در روحیۀ ورزشکار دارد. دیدن اندام خود در لباس‌هایی خوش‌رنگ و خوش‌استایل باعث افزایش حس شادابی در شما می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در ورزشکاران نیز شود. پوشیدن لباس‌های روشن و رنگ‌های شاد، حس و حال متفاوتی ایجاد می‌کند. بدین ترتیب خودتان شاهد افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی‌تان موقع تمرین خواهید شد.

اهمیت کفش را در نظر بگیرید

کفش ورزشی حرفه‌ای اهمیت زیادی در تمرینات ورزشی دارد. در هنگام خرید لباس ورزشی باید دقت زیادی به این مسئله داشته باشید. برندهای زیادی در کار تولید کفش‌های ورزشی مشغول هستند. برخی از رشته‌های ورزشی، کفش‌های مخصوص به خود را دارند. مثلاً کشتی یکی از این ورزش‌هاست. اما اگر رشتۀ ورزشی‌تان محدود به نوع خاصی از کفش نیست، بگردید و مناسب‌ترین کفش برای آن را انتخاب کنید. پوشیدن کفش‌های راحت و سبک به کاهش فشار روی عضلات پا و کمر کمک زیادی می‌کند. در این راستا سعی کنید از کفش‌هایی استفاده کنید که سازگاری و تناسب بیشتری با لباس ورزشی شما داشته باشد.

مروری بر ویژگی‌های اساسی لباس‌ ورزشی

  • لباس ورزشی را مناسب با دمای محیطی که در آن تمرین می‌کنید انتخاب کنید. پیراهن و شورت نازک ورزشی مناسب با درجه حرارت 16 تا 27 درجۀ سانتی‌گراد است. در دمای 6 تا 16 درجه از پراهن ورزشی آستین‌دار و شلوار ورزشی استفاده کنید. در دماهای پایین‌تر از 6 درجه نیز لباس ورزشی گرم بپوشید.
  • جنس لباس باید به گونه‌ای باشد که مانع از حرکت اندام‌های مختلف بدن در حین تمرین نشود. همچنین لباس‌ها نباید باعث افزایش تعریق، گرمازدگی و بالا رفتن دمای بدن شوند.
  • به منظور جلوگیری از تاول زدن دست‌ها، دستکش‌های ورزشی بپوشید.
  • سعی کنید همیشه از یک حولۀ خشک هنگام تمرینات استفاده کنید. خشک کردن عرق در حین تمرین اهمیت زیادی دارد.
  • موقع تمرین، کفش‌هایی بپوشید که باعث حفظ ناخن‌ها، عضلات کف پا و حرکت آزادانۀ مچ پا در حین تمرین شود.
  • از جوراب‌های مخصوص ورزش استفاده کنید. جوراب‌های نایلونی و نازک مناسب تمرین نیستند.

این مقاله به زودی کامل‌تر خواهد شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *