مقالات

ورزش در خانه – چرا و چگونه؟

دو سال کرونایی را پشت سر گذاشتیم. تأثیراتی که این اتفاق در زندگی فردی و جمعی ما گذاشت چشمگیر هستند. هنوز زمان زیادی مانده است تا به شکلی دقیق‌تر متوجه آن شویم. تغییراتی که پاندمی ایجاد کرد را نمی‌توان نادیده گرفت. بسیاری از مراکز تفریحی تعطیل شدند. کسب و کارها مختل شده و شیوۀ تعاملات‌مان با انسان‌ها نیز روال دیگری به خود گرفت. یکی از اقشاری که احتمالاً بیش از دیگران تحت تأثیر آن قرار گرفتند، ورزشکاران بودند. کسانی که به دنبال تناسب اندام هستند و بخشی از زندگی خود را در باشگاه‌ها سپری می‌کنند. تعطیلی باشگاه اتفاق دردناکی بود. آن دسته‌ای که فوراً خود را با تغییرات هماهنگ کردند، برندۀ بازی شدند. ورزشکارانی که ورزش در خانه را جایگزین باشگاه کردند.

چرا ورزش در خانه را پیش بگیریم؟

پس از پاندمی نیز همچنان شاهد این هستیم که پیگیری یک برنامه ورزشی در خارج از باشگاه می‌تواند نتایج بهتری برای ما رقم بزند. این را از یک مربی فیتنس بشنوید. کسی که زندگی خود را وقف ورزش و تناسب اندام کرده و به خوبی از چالش‌های این مسیر باخبر است.

بیشتر بخوانید: برنامه ورزشی و اهمیت آن در سلامتی

اگر شما هم قصد دارید یک زندگی ورزشی و فعال را پیش بگیرید لازم است خود را مستقل از هر باشگاه کنید. منظور، نرفتن به باشگاه نیست. بلکه اتخاذ روشی که ما را وابسته به باشگاه‌ها نکند. من راه آن را چیزی جزء ورزش در خانه نیافته‌ام. وقتی بتوانیم تنها با یک زیرانداز در گوشه‌ای از خانه ورزش کنیم، مزایای زیادی را کسب خواهیم کرد. اما ببینیم این مزایا چیستند؟

مزایای سلامتی ما از ورزش کردن در خانه

امسال می‌خواهیم تناسب اندام داشته باشیم و وضعیت سلامتی خود را ارتقاء دهیم. به شما قول می‌دهم هیچ چیز به اندازۀ عادت ورزش در خانه نمی‌تواند مفید باشد. علاوه بر ارزان بودن، برای ایجاد یک روال ثابت برای تمرین عالی به نظر می‌رسد.

تصور من این است که مشغلۀ زیادی داریم و می‌توانیم ورزش را به راحتی به فردا موکول کنیم. روزها تبدیل به هفته می‌شوند و هفته‌ها ماه می‌شوند. با اینکه می‌دانیم ورزش مهم است اما آن را در برنامۀ خود نمی‌گنجانیم. اینجاست که ورزش در خانه می‌تواند بیشترین سود را برای ما داشته باشد.

مزیت تناسب اندام ما ناشی از ورزش مداومی است که تبدیل به عادتی جدانشدنی از زندگی شده است. راحتی بیشتر در تمرینات ناشی از حذف موانعی است که از ایجاد این عادت جلوگیری می‌کنند. زندگی متعادل یعنی داشتن یک روال ثابت روزانه برای انجام فعالیت‌هایی که منجر به سلامت بیشتر ما می‌شوند.

هیچ چیز راحت‌تر از تمرین در خانه نیست. پس به خواندن ادامه دهید تا تمام فواید ورزش در خانه را به شما بگویم. وقت آن است که بخشی از خانه را تبدیل به باشگاه ورزشی خود کنیم!

ورزش در خانه مقرون به صرفه است

ثبت نام در هر باشگاه مستلزم صرف هزینه است. تازه این فقط یک بخش ماجراست. وقتی قصد ورزش در باشگاه دارید باید هزینه‌های جابجایی را نیز در نظر بگیرید. شما زمانی را هم صرف جابجایی از خانه به باشگاه و بازگشت از آن می‌کنید. با ورزش در خانه می‌توانید همۀ این‌ها را پس‌انداز کنیم. نه تنها هزینه‌ای برای ثبت نام نمی‌دهید بلکه زمان بیشتری را نیز ذخیره خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید بهانۀ کمبود وقت را نیز از بین ببرید.

سازگاری بیشتری با زندگی دارد

اگر بخواهید همیشه در باشگاه ورزش کنید با محدودیت‌هایی مواجه خواهید بود. ممکن است بخواهید صبح زود ورزش کنید و در آن زمان باشگاه تعطیل باشد. یا شاید گرفتار بیماری شده‌ و جلسات باشگاه‌تان در حال سوختن باشد. می‌دانیم که نمی‌توانیم همیشه دلمان را به باشگاه رفتن خوش کنیم. عادت به ورزش در خانه، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. این عادت می‌تواند به راحتی با زندگی ما سازگار شده و نتایج بهتری را رقم بزند.

ورزش بدون میکروب‌ و ویروس!

به لطف همه‌گیری کرونا، اجتناب از میکروب‌ها و ویروس‌ها به سطح کاملاً جدیدی رفته است. واقعیت این است که در حال حاضر اغلب ما راه دیگری جزء رفتن به باشگاه نداریم. همین مسئله باعث قرارگیری ما در معرض انواع آلودگی‌ها می‌شود. همۀ ما امیدوار تغییر این واقعیت هستیم. روزی که در امنیت کامل از بیماری‌های ویروسی و واگیردار به سر ببریم. ورزش در خانه ما را از گزند ویروس‌ها در امان نگه می‌دارد. دیگر نگران ضد عفونی دستگاه‌ها، دمبل‌ها و مت‌های ورزشی نباشید. ممکن است باشگاه بدنسازی را دوست داشته باشید. اما دغدغۀ تمیز کردن دست‌ها، گوشی موبایل و لباس‌هایتان بعد از تمرین حس خوبی به شما نخواهد داد.

ورزش کردن در حریم خصوصی

وقتی شروع به ورزش در خانه کنید دیگر نگران قضاوت شدن اندام خود نخواهید بود. اغلب ما در دام مقایسۀ افراطی خود با دیگران می‌افتیم. این اتفاق باعث می‌شود تا انرژی ذهنی زیادی را تلف کنیم. گاهی دلمان می‌خواهد اندامی شبیه به یکی از ورزشکاران باشگاه داشته باشیم. یا دوست داریم وزنه‌های سنگین‌تر بزنیم. اگر مراقب نباشیم، مقایسه‌ها ما را گیر خواهند انداخت. یکی از مزایای ورزش در خانه این است که معیار مقایسه تنها خودمان خواهیم بود. بنابراین نیازی به نگرانی در مورد اطرافیان نیست.

از بین رفتن عوامل حواس پرتی

گاهی در حین ورزش کردن لازم است عوامل حواس پرتی را از خود دور کنیم. وقتی در خانه باشیم، این کار به راحتی انجام می‌شود. اما عوامل حواس پرتی باشگاه به راحتی قابل حذف نیستند. حتی پخش شدن یک موسیقی بد می‌تواند حس و حال ورزش شما را از بین ببرد. یا غریبه‌ای در کنار شما ممکن است باعث آن شود. ورزش در خانه، تمرکز بیشتری به شما خواهد داد. این یکی از مزایای مهم آن است.

آزاد و بدون مقررات

خانۀ شما، حریم‌ خصوصی‌تان است. شما مالک آن هستید. بنابراین قوانین را خودتان تعیین خواهید کرد. ورزش در باشگاه مستلزم رعایت قوانین مختص به آن است. مقرراتی که ناچار به اطاعات از آن‌ها هستید. برخی از این قوانین را می‌شناسیم. عدم ایجاد سر و صدا، جابجایی محتاطانۀ وسایل، توجه به حقوق دیگران و بسیاری موارد دیگر. در خانه، رئیس و مرئوس خودتان هستید.

باشگاه خانگی همیشه باز است!

تمرین در خانه همیشه در دسترس است. به این ترتیب می‌توانید از باشگاه خانگی خود در 24 ساعت شبانه‌روز استفاده کنید. گاهی ممکن است بی‌خوابی به سرتان بزند. شاید دلتان بخواهد نصف شب ورزش مختصری انجام دهید. اگر اصول ورزش در خانه را بدانید، درب باشگاه همیشه به روی‌تان باز خواهد بود. این مزیت هنگام ایجاد یک عادت ورزشی بسیار مهم است. هرچه دفعات بیشتری در خانه ورزش کنید، بیشتر به آن عادت خواهید کرد. عادت‌ها زندگی ما را می‌سازند. هیچ چیز نمی‌تواند به اندازۀ عادت به تمرین در خانه برایتان مفید باشد.

مهم نیست چه می‌پوشید

برای ورزش در خانه هیچ اهمیتی ندارد که چه پوشیده‌اید. می‌توانید با یک شرت ورزشی تمرین کنید. وقتی در خانه هستید نیاز به هیچ آرایشی نخواهید داشت. شاید بخواهید آن پیراهن سوراخ و رنگ و رو رفته را بپوشید. پوشیدن چنین لباس‌هایی در باشگاه، ما را با نگاه متفاوتی از دیگران روبرو خواهد کرد. خودتان هم احتمالاً حس خوبی نسبت به برخی لباس‌ها نخواهید داشت. اما در خانه مهم نیست چطور به نظر می‌رسید. تنها ناظر، خودتان هستید. از وجودتان به همان صورتی که هست لذت ببرید.

موهای نامرتب اهمیتی ندارند

به آرایش و مدل‌ موهایتان در خانه، هیچ کس اهمیتی نخواهد داد. هدف شما این است که یک ورزش پرانرژی داشته باشید. گاهی برای ورزش در باشگاه لازم است حمام برویم و با سر و رویی آراسته وارد شویم. اما ورزش در خانه نیاز به چنین چیزی نخواهد داشت. اگر سر و روی نامرتبی دارید، در خانه ورزش کنید. بعد از اتمام تمرین به حمام بروید و به ظاهرتان برسید. این موضوع باعث صرفه‌جویی در وقت شما نیز خواهد شد.

بدون محدودیت و بهانه ‌تراشی

شروع یک برنامه ورزشی و پایبندی به آن، همیشه مملوء از بهانه‌هاست. موانعی ذهنی که باید به آن‌ها غلبه کرد. هیچ کس با بهانه‌تراشی، رشد و پیشرفتی را تجربه نخواهد کرد. تمرین در خانه، احتمال بسیاری از این بهانه‌ها را می‌گیرد. وقتی یک برنامه تمرینی دارید که می‌توانید در هر کجا آن را انجام دهید، استاد و فرمانده تناسب اندام خودتان خواهید شد. هیچ چیز شما را متوقف نخواهد کرد. این همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

عجله‌ای برای ورزش در خانه نیست

در خانه، هیچ کس منتظر شما نیست که حرکات خود را انجام دهید تا بتواند از دستگاه شما استفاده کند. کلاس ورزشی شما، زمان شروع و پایانی نخواهد داشت. می‌توانید هر زمان که خواستید از دستگاه‌های خود استفاده کنید. دمبل‌ها، هالتر، کش پیلاتس و مت ورزشی فقط برای شماست. با حس مالکیت کامل به قلمرو خود، عجله‌ای برای تمام کردن حرکات نخواهد بود.

بدون صف انتظار!

گاهی اوقات برای انجام حرکت ورزشی در باشگاه، باید منتظر تمام شدن تمرین نفر قبل باشید. این سؤال در باشگاه‌های ورزشی آشناست: «چند تا دیگه داری؟!». انتظار برای تمام شدن تمرین نفر قبلی ممکن است باعث سرد شدن بدن‌تان شود. این اتفاق حوصلۀ آدم را سر می‌برد و حتی ممکن است تمرین را خراب کند. یکی از مزایای ورزش در خانه این است که صف انتظاری برای شروع حرکت بعدی وجود ندارد.

لذت بیشتر، بدون EGO

مقایسه کردن خود با دیگران، دشمن حال خوب است. وقتی در باشگاه هستیم، مقایسه نکردن‌ کاری سخت به نظر می‌رسد. اما ورزش در خانه ما را از عذاب منیت بازمی‌دارد. وقتی ذهن‌مان آزاد از دام مقایسه شود، نیروی بیشتری در بدن آزاد می‌شود. هنگام تمرینات ورزشی خانگی، تنها معیار مقایسه خودمان هستیم. به عبارت بهتر، خودمان را با دیروز و هفتۀ قبل خودمان مقایسه می‌کنیم. شاید بهتر باشد بگوییم که تنها رقیب‌مان، خودمان هستیم.

ورزش با خانواده و دوستان

پیاده روی با همسر و فرزندان می‌تواند لذت بیشتری به ارمغان آورد. سطحی از انرژی که هیچگاه در باشگاه ورزشی پیدا نمی‌شود. یکی از مزایای ورزش در خانه همین است. اینکه بتوانیم با خانواده و دوستان‌مان تمرین کنیم. تلاش برای ایجاد انگیزه در خانواده برای رفتن به باشگاه، کاری فرسایشی است. اما اگر عادت به ورزش خانگی را ایجاد کنیم، فضای زندگی خانوادگی کاملاً متحول خواهد شد.

سریع و آسان

یکی از مزیت‌های تمرینات ورزشی در خانه، سریع و آسان بودن آن است. حتی 15 دقیقه وقت در روز کافیست تا یک ورزش کامل را در خانه انجام دهید. وقتی در خانه هستید می‌توانید کارهای خود را متوقف کرده و فوراً تمرین را شروع کنید. این کار می‌تواند با چند حرکت دراز نشست یا دقایقی حرکات کاردیو صورت گیرد. اما رفتن به باشگاه سریع و آسان نیست. همیشه باید مدتی را در جابجایی بین باشگاه و منزل باشید. مگر اینکه باشگاه‌تان درست سر کوچه باشد!

خلاقیت بیشتر در ورزش

عادت به ورزش در خانه باعث افزایش خلاقیت شما در طراحی تمرینات می‌شود. مثلاً وقتی منتظر جوش آمدن آب برای چای هستید، چند حرکت شنا سوئدی انجام دهید. با پیشرفت‌تان متوجه می‌شوید که راه‌پله را به آسانسور ترجیح می‌دهید. به این ترتیب از هر فرصتی استفاده می‌کنید تا فعالیت ورزشی بیشتری صورت گیرد. در نهایت، تناسب اندام به بخشی جدانشدنی از زندگی روزمرۀ شما تبدیل خواهد شد.

تنوع بیشتر

بدن ما نیز مثل مغزمان نیاز دارد تا به چالش کشیده شود. ما هر روز با اتفاقات جدید روبرو می‌شویم و ذهن‌مان در حال رسیدگی به مسائل مختلف است. اگر بدن را نیز با این چالش همراه کنیم، متوجه تأثیرات عمیق آن خواهیم شد. ورزش در خانه باعث ایجاد تنوع بیشتر در تمرینات می‌شود. ورزش در فضای باز، تمرین هنگام تماشای فیلم، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، رقص، پیاد‌روی و بسیاری گزینه‌های دیگر پیش روی شما خواهند بود.

راحت و بدون قضاوت

عادت به تمرین در خانه را نمی‌توان به راحتی شکست داد. وقتی جسم، ذهن و عواطف شما با آن عجین شوند، کمتر احتمالی برای ترک آن وجود خواهد داشت. ورزش در خانه، راحتی و اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می‌کند. به این ترتیب قدرت بیشتری را هنگام ورود به جمع‌های تازه احساس خواهید کرد. وقتی در خانه ورزش می‌کنید هیچ کس تمرین و بدن شما را قضاوت نمی‌کند. شاید بخواهید وزنه‌های یک کیلویی بلند کنید. انتخاب با شماست.

بدون خجالت

نیازی نیست نگران جاری شدن عرق و بوی ناخوشایند خود هنگام تمرین باشید. تمرین در خانه این فرصت را می‌دهد تا خجالت و ترس از شکست را کنار بگذارید. هر حرکت ناهنجاری که انجام دهید، توجه کسی را جلب نخواهد کرد. اما کافیست وارد باشگاه‌های ورزشی شوید. همیشه کسانی هستند که می‌خواهند حرکات شما را اصلاح کنند. مخصوصاً اگر تازه‌کار هستید، چنین رفتارهایی شما را خجالت‌زده خواهند کرد.

سخن آخر

اگر فکر می‌کنید وقت آن است که ورزش در خانه را شروع کنید، حتماً اطلاعات کاملی در این باره جمع‌آوری کنید. ما مخالفتی با باشگاه‌های ورزشی نداریم. اما همۀ ما با محدودیت‌های آن آشنا هستیم. همچنین با مزایای تمرین خانگی آشنا شدیم. عادت به ورزش خانگی ما را از قید و بند خیلی چیزها رها می‌کند. اما لازم است تمرینات را تحت نظر یک مربی فیتنس حرفه‌ ای انجام دهید. چرا که در خانه، احتمال آسیب دیدگی نیز بیشتر خواهد بود. به خصوص اگر با اصول تمرینات سالم و صحیح آشنا نباشید. بنابراین می‌توانید با پیگیری کلاس آنلاین ورزشی، قدمی تازه در این راستا بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *