فیتنس

تاثیر ورزش در تناسب اندام چیست؟

آیا می‌خواهید احساس بهتر، انرژی بیشتر و طول عمر درازتری داشته باشید؟ فقط ورزش کنید! مزایا و تاثیر ورزش در تناسب اندام و سلامتی قابل چشم پوشی نیست. همۀ افراد بدون در نظر داشتن سن، جنسیت و توانایی لازم است ورزش و فعالیت بدنی را به بخشی از برنامۀ روزمرۀ خود تبدیل کنند. اما اغلب ما از ورزش کردن فراری هستیم. چرا؟ دلایل زیادی برای آن وجود دارد.

مزایا و تاثیر ورزش در تناسب اندام و سلامتی

به عقیدۀ من، ناآگاهی از مزایای ورزش و تأثیرات آن می‌تواند عمده‌ترین دلیل آن باشد. هرچند که گاهی بی‌انگیزگی، خستگی و ورزش‌های غیراصولی نیز ممکن است ما را از انجام آن بر حذر دارند. اگر برای حرکت بیشتر به سمت ورزش نیاز به انگیزه دارید بهتر است با ادامۀ این مطلب همراه شوید. در اینجا به معرفی و بررسی چند مورد از تأثیرات ورزش بر سلامتی صحبت کرده‌ایم.

کنترل وزن

ورزش منظم و فعالیت بدنی روزمره به جلوگیری از اضافه وزن کمک می‌کند. ورزش کردن و تحرک باعث سوزاندن کالری در بدن می‌شود. هرچه فعالیت شدیدتری داشته باشید کالری بیشتری خواهد سوخت. ایدۀ باشگاه رفتن و ورزش‌های اصولی واقعاً عالی است. اما همۀ ما نمی‌توانیم هر روز در باشگاه‌ها حضور داشته باشیم. آگاهی از این موضوع اهمیت زیادی دارد. اگر باشگاه را بتوانید به صورت منظم ادامه دهید که جای بحثی نیست.

در غیر این صورت بهتر است تدبیری بیندیشید که ورزش و فعالیت روزمره را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید. چرا که مقدار اندکی فعالیت بهتر از هیچ است. برای بهره‌مندی از تاثیر ورزش در تناسب اندام سعی کنید در طول روز فعال باشید. مثلاً به جای آسانسور، از راه پله بالا بروید. کارهای خانه را هم تا حد ممکن با آرامش و تمرکز انجام دهید. سازگاری بیشتر با فعالیت‌های روزمره می‌تواند نقشی مفید در ارتقای سلامتی شما داشته باشد.

مقاومت بدن

بدن ما به میزان مقاومت خود در برابر بیماری‌های مختلف در امان است. اغلب دیده‌ایم که دو نفر با شرایط جسمانی متفاوت در یک محیط یکسان قرار می‌گیرند. قطعاً آن که مقاومت بدنی و سیستم دفاعی قوی‌تری دارد بیشتر از دیگری در امنیت سلامتی خواهد بود. اگر نگران بیماری‌های قلبی، فشار خون، عفونت‌ها و ویروس‌ها هستید باید بدانید که ورزش کردن می‌تواند سهم جدی در بهبود مقاومت بدن‌تان داشته باشد.

مهم نیست وزن فعلی‌تان چقدر است. فعال بودن باعث افزایش کلسترول لیپوپروتئین (HDL) یا همان کلسترول خوب در بدن می‌شود. در این روند همچنین سهم تری گلیسیریدهای ناسالم نیز کاهش می‌یابد. همین دو مورد باعث می‌شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی تا حد چشمگیری کاهش یابد. تاثیر ورزش در تناسب اندام و سلامتی همراه با کاهش نگرانی‌های مرتبط با بیماری‌هاست. بیماری‌هایی از جمله:

 • سکته
 • سندروم متابولیک
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 2
 • افسردگی
 • اضطراب
 • سرطان‌ها
 • آرتروز
 • آلزایمر

ورزش کردن می‌تواند به بهبود عملکرد شناختی نیز کمک زیادی کند.

بهبود خلق و خو

اگر نیاز به تقویت عاطفی، بهبود خلق و خو و رفع استرس و اضطراب دارید هیچ راهی بهتر از ورزش کردن نیست. یک جلسه باشگاه بدنسازی، کلاس رزمی یا پیاده روی سریع می‌تواند به کمک شما برسد. فعالیت بدنی باعث تحریک و ترشح مواد شیمیایی مختلف در مغز می‌شود. این روند باعث ایجاد احساس آرامش و شادی شده و اضطراب را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. همچنین ورزش باعث می‌شود تا نسبت به ظاهر و خودتان احساس بهتری داشته باشید. این اتفاق منجر به بهبود اعتماد به نفس و تقویت عزت نفس در شما می‌شود.

افزایش انرژی

در روند انجام فعالیت‌های کاری و زندگی روزانه با انواع و اقسام کارهای سنگین روبرو می‌شویم. مثلاً در خریدهای خانه ممکن است فشار زیادی به عضلات بازوهایتان وارد کند. فعالیت بدنی منظم می‌تواند قدرت عضلانی را بهبود بخشیده و استقامت شما را افزایش دهد. ورزش باعث رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌های بدن می‌شود. در نتیجۀ آن، سیستم قلبی عروقی کارآمدتر شده و عضلات و اسکلت بدن نیز مقاوم‌تر می‌شود. هنگامی که سلامت قلب و ریه بهبود یابد، انرژی بیشتری برای انجام دادن کارهای روزمره پیدا خواهید کرد.

خواب بهتر

اگر برای چرت زدن و به خواب رفتن، زمان زیادی را در رختخواب سپری می‌کنید بهتر است ورزش را شروع کنید. تاثیر ورزش در تناسب اندام و بهبود خواب منجر به اتفاقات مطلوب زیادی می‌شود. فعالیت بدنی منظم قادر است به خواب سریع‌تر، بهتر و عمیق‌تر کمک زیادی کند. البته در این مورد لازم است احتیاط کنید. چرا که ورزش در ساعات نزدیک به خواب باعث افزایش متابولیسم و گردش انرژی در بدن می‌شود. به این دلیل توصیه می‌شود که ورزش را با چندین ساعت اختلاف پیش از خواب انجام دهید. در غیر این صورت پیش از خواب آن قدر انرژی خواهید داشت که ممکن است جلوی خواب رفتن‌تان را بگیرد.

سکسوالیته

ورزش کردن منظم می‌تواند جرقه‌ای بر زندگی جنسی شما باشد. اگر برای لذت بردن از صمیمیت فیزیکی و روبط جنسی احساس خستگی می‌کنید احتمالاً از کمبود قوای فیزیکی رنج می‌برید. شاید روابط جنسی برایتان ناخوشایند و زننده شده باشد. فعالیت بدنی منظم می‌تواند سطح انرژی را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس‌تان را نسبت به ظاهر بدنی افزایش دهد. این اتفاقات منجر به تقویت زندگی جنسی شما خواهد شد. اما این همه چیز نیست. تحقیقات ثابت کرده‌اند که فعالیت بدنی منظم باعث افزایش میزان برانگیختگی زنان می‌شود. مردان ورزشکار هم در مقایسه با دیگر مردان، کمتر با مشکلات اختلال نعوظ روبرو هستند.

تفریح و سرگرمی

همه می‌دانیم که ورزش کردن و فعالیت بدنی، لذت بخش و سرگرم کننده هستند. چنین فعالیت‌هایی به شما امکان می‌دهد تا از ساعات استراحت خود لذت ببرید. قرارگیری در فضای باز و محیط‌های اجتماعی باعث شادی و خوشحالی بیشتر در شما خواهد شد. فعالیت بدنی همچنین قادر است به ارتباط شما با اعضای خانواده و دوستان نیز کمک زیادی نماید. بنابراین از امکانات سرگرمی و تفریحی که ورزش در اختیارتان می‌گذارد غافل نشوید. به این منظور می‌توانید در یک کلاس رقص شرکت کنید یا در مسیرهای پیاده روی به دیگران بپیوندید. فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان را پیدا کرده و فقط آن را انجام دهید. در صورت خستگی هم چیزهای جدید را امتحان کنید.

دستورالعمل‌هایی برای تجربۀ بهتر از ورزش

ورزش و فعالیت بدنی راه‌هایی عالی برای احساس بهتر، تقویت سلامتی و تفریح هستند. اغلب بزرگسالان سالم می‌توانند با اتکا به دستورالعمل‌هایی ساده ورزش را شروع کنند. برای بهره‌وری هر چه بیشتر از تاثیر ورزش در تناسب اندام خوب است نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • در هفته، حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط یا 75 دقیقه هوازی شدید داشته باشید. همچنین می‌توانید ترکیبی از این دو را هم به کار بگیرید. برای بهره‌مندی بیشتر از مزایای سلامتی ورزش، این میزان را به 300 دقیقه در هفته برسانید. این اقدام باعث کاهش وزن یا کنترل آن می‌شود. با این حال حتی مقدار کمی فعالیت بدنی نیز مفید خواهد بود.
 • تمرینات قدرتی را انجام دهید. انجام دادن حداقل دو بار تمرین قدرتی در هفته برای تمام گروه‌های عضلات اصلی توصیه شده است. سعی کنید یک ست از هر تمرین را با یک سطح مقاومت و وزنۀ مشخص انجام دهید تا بعد از حدود 12 تا 15 تکرار، عضلات شما خسته شوند. در روند مستمر تمرینات، وزنه‌ها را سنگین‌تر کرده یا تعداد تکرار را افزایش دهید.
 • ورزش هوازی متوسط شامل پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شناست. ورزش‌های هوازی شدیدتر نیز شامل دویدن، بالا دویدن از پله‌ها و رقص هستند. تمرینات قدرتی نیز قابل انجام توسط دستگاه‌های بدنسازی، وزن بدن، کیسه‌های سنگین، کش‌های مقاومتی، فعالیت در آب و صخره‌نوردی هستند.
 • اگر به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام هستید ممکن است نیاز به فعالیت هوازی بیشتری داشته باشید. در این راستا کافیست که تمرینات هوازی متوسط خود را افزایش دهید.
 • به یاد داشته باشید که پیش از شروع یک برنامه ورزشی جدید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. به خصوص اگر در مورد تناسب اندام و سلامتی خود نگران هستید و مدتی است که ورزش نکرده‌اید این موضوع اهمیت بیشتری خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

ورزش فواید زیادی برای تمام جنبه‌های ما دارد. از بهبود خلق و خو گرفته تا استحکام عضلات، تقویت بافت استخوان‌ها و بهبود عملکرد ارگان‌های حیاتی، همگی از تاثیر ورزش در تناسب اندام هستند. ایجاد تغییراتی کوچک در برنامۀ روزانه و گنجاندن مقداری فعالیت بدنی در آن، نتایج زیادی به ارمغان خواهد آورد. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به جای استفاده از ماشین می‌توانند واقعاً مفید باشند. ورزش کردن مزایای بسیاری برای ذهن و جسم دارند. برخی از مهم‌ترین مزایای آن شامل موارد زیر هستند:

 • احساس خوشبختی و شادی را در ما افزایش می‌دهد.
 • به کاهش وزن و کنترل آن کمک می‌کند.
 • برای سلامت و استقامت عضلات و استخوان‌ها مفید است.
 • سطح انرژی را افزایش می‌دهد.
 • خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد.
 • به سلامت پوست کمک می‌کند.
 • سلامت مغز و حافظه را در پی دارد.
 • تأثیرات مفید در آرامش و بهبود خواب دارد.
 • دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد.
 • زندگی جنسی را بهبود می‌بخشد.

مؤثرترین و قطعی‌ترین راه تناسب اندام، ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی است. وقتی به روتین روزانۀ جدیدتان عادت کنید، روال زندگی‌تان تغییر خواهد کرد. کم‌کم متوجه اهمیت غذای سالم در زندگی‌تان خواهید شد. همچنین که با تقویت عضلات، قلب و عروق، حس بهتری نسبت به جسم و ذهن‌تان پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *