فیتنس, مقالات

فواید ورزش بدنسازی برای خانم ها چیست؟

دلایل متقاعد کنندۀ زیادی وجود دارند که فواید ورزش بدنسازی برای خانمها را ثابت کرد‌اند. با این حال بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که این ورزش برای آن‌ها مناسب نیست. نمی‌دانم این طرز تفکر و دیدگاه چگونه به وجود آمده است. اما واقعیت این است که خانم‌های زیادی هستند که اگر شروع به بدنسازی کنند نتایج حیرت‌انگیزی را کسب خواهند کرد. شاید شما هم کلاس‌های زومبا، ایروبیک، دویدن، شنا و پیاده‌روی را امتحان کرده‌ و هنوز به نتیجۀ دلخواه خود دست نیافته‌اید. این سؤال پیش می‌آید که مشکل کار شما چیست؟ این سؤال پاسخ ساده‌ای ندارد. چرا که رشد در ورزش و بهبود تناسب اندام وابسته به عوامل بسیاری است. شاید به عنوان یک خانم از اسم ورزش بدنسازی هم بترسید. چرا که همیشه اندام‌های غول آسا و عضلات درشت پیش چشممان تصور می‌شوند.

فواید ورزش بدنسازی برای خانمها چیست؟

این یک باور غلط و بیراهه است که با آوردن اسم بدنسازی، زنان و مردانی با عضلات بسیار حجیم را متصور شوید که ناشی از ناآگاهی زنان است. این باور که زنان هم مثل مردان در ورزش بدنسازی دچار حجیم شدن عضلات می‌شوند کاملاً غلط است. چرا که چنین چیزی الزاماً در مورد مردان نیز صادق نیست. از تمرینات اولیه گرفته تا پیشرفت در حرکات پیچیده‌تر، همگی مستلزم پیروی از یک رژیم غذایی برای تناسب اندام و پشتکار در انجام تمرینات است. بنابراین لازم دانستیم که در این مقاله از مبیس فیت به ارائۀ فواید ورزش بدنسازی برای خانمها بپردازیم. بدین ترتیب اگر شک و شبهه‌ای در شروع تمرینات دارید خواهید توانست به شکل متفاوتی وارد این سبک از تمرینات شوید. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین دلایل برای این موضوع پرداخته‌ایم.

چربی سوزی بیشتری خواهید داشت

شاید این خلاف تصور و باورتان باشد که با بدنسازی، چربی سوزی بیشتری خواهید داشت. اگر بگوییم که دویدن روی تردمیل را فراموش کنید احتمالاً باعث تعجب شما خواهد شد. بر اساس نتایج تحقیقات، تمرینات با وزنه و حرکات قدرتی باعث چربی سوزی قابل توجه در تمام نقاط بدن‌تان خواهد شد. حتی در برخی موارد ممکن است چربی سوزی ناشی از آن بیشتر از حرکات سرعتی و هوازی باشد. یک مثال ساده نشان می‌دهد که اگر یک خانم با بدن معمولی به مدت دو ماه و هفته‌ای سه جلسه وزنه بزند، در صورت رژیم غذایی سالم و استراحت کافی می‌تواند یک کیلوگرم به حجم عضلات اضافه کرده و 1.5 کیلوگرم از چربی‌های خود را از دست بدهد. افزایش تودۀ عضلانی باعث می‌شود تا سوخت و ساز بدن در هنگام استراحت هم افزایش یافته و در کل، چربی و کالری بیشتری بسوزانید.

از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند

شش ماه بدنسازی و استفاده از وزنه‌ها باعث می‌شود تا تراکم مواد معدنی بین ستون فقرات به شکل قابل توجهی افزایش یابد. در نتیجه باعث بهبود شکل استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی آن خواهند شد. این گونه تمرینات باعث می‌شود تا کلسیم بیشتری به استخوان‌ها رسیده و بدن شما را در برابر بیماری‌های استخوانی مقاوم‌تر کند. از آنجا که زنان نسبت  به مردان، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند به همین دلیل توصیه می‌شود که با بدنسازی از بروز این بیماری جلوگیری کنید. دلیل اصلی پوکی استخوان در زنان، کاهش استروژن است. این فقدان به خصوص پس از دوران یائسگی نیز به اوج خود می‌رسد. بدنسازی به حفظ تعادل، قوی شدن عضلات و جلوگیری از پوکی استخوان کمک زیادی خواهد کرد.

بدن به فرم‌دهی مناسبی می‌رسد

با انجام بدنسازی، بدن شما از حالت شلی در آمده و عضلات‌تان قوی‌تر و بدن‌تان حجیم‌تر می‌شود. بدنسازی البته زنان را مثل مردان عضله‌ای نمی‌کند و این ناشی از کم‌تر بودن هورمون تستسترون در بدن زنان است. میزان تستسترون زنان چیزی بین 8 تا 10 برابر کمتر از مردان است. با این حال، زنان نیز می‌توانند با بدنسازی به فرم مناسبی از بدن خود دست یابند. بدنسازی یکی از معدود ورزش‌هایی است که چنین خاصیتی دارد. با بدنسازی می‌توانید عضلات ضعیف‌تر را بهبود بخشیده و همزمان یک فرم مناسب در بدن خود ایجاد نمایید.

کلسترول بدن را کاهش می‌دهد

در بدن ما دو نوع چربی وجود دارد. یکی از آن‌ها با نام LDL شناخته می‌شود که در واقع چربی بد خون است. چربی خوب نیز تحت عنوان HDL نامیده می‌شود. انجام تمرینات بدنسازی باعث کاهش چربی بد یا کلسترول از بدن شما می‌شود. در مقابل، با افزایش چربی خوب خون، سطح انرژی بیشتر و قدرت بالاتری را در بدن‌تان احساس خواهید کرد. ورزش منظم بدنسازی به تنظیم کردن چربی‌های بدن شما کمک زیادی خواهد کرد. این به خصوص در مورد خانم‌های میانسال به شکل دقیق‌تری صدق می‌کند.

عملکرد فیزیکی را بهبود می‌بخشد

بدنسازی و ورزش‌های قدرتی تنها برای حضور در باشگاه‌های ورزشی و رخ‌نمایی نیست. بلکه با انجام این تمرینات خواهید توانست عملکرد فیزیکی و ورزشی خود را نیز بهبود ببخشید. مثلاً ورزشکاران رشته‌های دیگر خواهند توانست با بهبود قوای جسمانی خود، عملکرد ورزشی خود را نیز بهبود ببخشند. به عنوان یک شناگر، اگر قدرت بدنی بالاتری داشته باشید بهتر می‌توانید از عهدۀ تمرینات ورزشی برآیید. دوچرخه سواران خواهند توانست مدت بیشتری را رکاب بزنند و در کل، بهبود تکنیک و کاهش آسیب‌های ورزشی را در پی خواهد داشت. همۀ این‌ها باعث می‌شوند تا خطر آسیب دیدگی در بدن کاهش یافته و سلامت عمومی بدن ورزشکار نیز بهبود پیدا کند.

خطرات ورزشی را کاهش می‌دهد

بسیاری از زنان با انجام تمرینات بدنسازی و وزنه زدن در می‌یابند که تا چه حد از عهدۀ کارهای دیگر برمی‌آیند. انجام کارهای روزمره و سایر فعالیت‌های بدنی بهبود یافته و این یکی از فوق‌العاده‌ترین مزایای بدنسازی است. وزنه زدن تنها باعث تقویت عضلات نمی‌شود. بلکه بافت پیوندی و مفاصل را نیز تقویت کرده و به پیشگیری از آسیب‌ها کمک می‌کند. تقویت عضلات کمر، کاهش یا از بین بردن درد کمر و تخفیف درد آرتریت و بهبود عملکرد مفاصل، از نتایج و فاید ورزش بدنسازی برای خانم‌هاست.

خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش می‌دهد

یکی از مهم‌ترین مزایای ورزش بدنسازی برای خانمها کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است. وقتی صحبت از ورزش می‌شود همیشه تأکیر بر ورزش‌های هوازی می‌شود. اما ورزش بدنسازی یکی از سالم‌ترین تمرینات بی‌هوازی است که می‌تواند تأثیرات مطلوبی روی سیستم قلب و عروق بگذارد. انجام تمرین با وزنه باعث می‌شود که قلب با شدت بیشتری اقدام به پمپاژ خون کند. همین مسئله باعث می‌شود تا پتانسیل و کارآیی قلب افزایش یافته و خود را از خطر حملات قلبی در امان نگه دارد. لازم به ذکر است که اگر مشکل خاصی در قلب و عروق خود دارید حتماً پیش از شروع به ورزش با پزشک یا متخصص ورزشی خود در تماس باشید.

خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد

یکی از مزایا و فواید ورزش بدنسازی برای خانمها این است که آنان را از بیماری دیابت و سایر بیماری‌های مشابه در امان نگه می‌دارد. تمرین با وزنه نیز همچون بسیاری از ورزش‌های دیگر نقش مؤثری در کاهش این خطرات دارد. وزنه زدن باعث می‌شود تا فرآیند استفاده از قند در بدن بهبود یافته و باعث کاهش خطر دیابت شود. دیابت نوع دوم به مشکلی فراگیر بین زنان و مردان تبدیل شده است. بدین ترتیب توصیه می‌شود مدت زمان طولانی‌تری را به وزنه زدن و عرق ریختن هنگام تمرینات ورزشی اختصاص دهید.

شادی بیشتری تجربه می‌کنید

سطح هورمون‌های شادی بخش پس از تمرینات بدنسازی واقعاً وصف ناشدنی است. اندورفین و سروتونین از جمله هورمون‌هایی هستند که می‌توانید تأثیر آن‌ها را بلافاصله پس از ورزش مشاهده کنید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد معتاد به ورزش می‌شوند. این روند در مورد تمرینات ورزش بدنسازی نیز صدق می‌کند. تمرینات ورزشی با وزنه باعث می‌شود تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. خوش‌فرم شدن بدن و بالا رفتن اعتماد به نفس تنها بخشی از تأثیرات مهیج و مشهود بدنسازی است.

احساس بهتری پیدا می‌کنید

تحقیقات نشان داده است که تأثیر 2 ماه تمرین با وزنه می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. این شیوه‌ای است که به مراتب بهتر از دوره‌های درمانی افسردگی عمل می‌کند. زنانی که اغلب با وزنه کار می‌کنند سطح اعتماد به نفس و روحیۀ مثبت بالاتری را تجربه می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان گفت که تأثیر مستقیم آن روی عملکرد روانی و احساس شادی و رضایت از زندگی کاملاً مشهود و قابل رؤیت خواهند بود. وقتی عضلات قوی‌تر داشته باشید، کارآیی بدن‌تان بهبود یافته و سطح انرژی شما افزایش خواهد یافت. افزایش انرژی یکی از موارد مهم در کاهش خستگی‌ها و دردهای مفرط و مزمن خواهد بود. با ورزش بدنسازی همچنین می‌توانید وضعیت بدنی خود را اصلاح کرده و به درست شدن ناهنجاری‌های فیزیکی کمک کند.

بهبود عملکرد روانی را در پی دارد

محققان به خوبی دریافته‌اند که ورزش هوازی و بدنسازی می‌تواند به صورت مستقیم روی بالا بردن قدرت مغز تأثیر داشته باشد. تمرینات با وزنه می‌تواند به شکلی قابل توجه روی کاهش علائم زوال مؤثر باشد. در مطالعه‌ای که روی 80 نفر سالمند صورت گرفت مشخص شده که آنان که از یک برنامه ورزشی مدون برخوردار بودند توانسته‌اند ظرفیت‌های عملی خود را افزایش داده و تحت تمرینات هوازی بتوانند قدرت تجزیه و تحلیل خود را بهبود دهند. محققان همچنین متوجه شدند که اعتیاد به ورزش می‌تواند باعث جلوگیری از بروز اعتیادهای مخرب در فرد شوند.

خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد

هر نوع فعالیت ورزشی قادر است به جلوگیری از سرطان سینه در زنان کمک زیادی کند. رایج‌ترین سرطان در بین زنان، سرطان سینه است که می‌توان احتمال ابتلا به آن را تمرینات بدنسازی کاهش داد. تمرینات موجب می‌شوند که بدن فرد، هورمونی به نام آیریزین را تولید کند. بدین ترتیب می‌توان گفت که تمرینات نه تنها باعث کاهش استروژن می‌شوند بلکه با بالا بردن سطح آیریزین باعث کاهش ابتلا به سرطان سینه در خانم‌ها شود.

لاغری و تناسب اندام ایجاد می‌کند

تمرینات بدنسازی این گونه تصور شده‌اند که همیشه باعث افزایش حجم عضلات و بالا رفتن وزن می‌شوند. اما اینطور نیست. چرا که تحقق یافتن این ایده منوط به سبک تمرینات و رژیم غذایی برای تناسب اندام است. یکی از فراید ورزش بدنسازی برای خانمها این است که چربی‌های اضافۀ خود را از دست داده و در ازای آن، عضلات بیشتر و حجیم‌تری ایجاد می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان انتظار کاهش سایز بدن، لاغری و تناسب اندام را داشت. یک واقعیت در مورد خانم‌ها این است که به دست آوردن بدن عضلانی برای آن‌ها به مراتب سخت‌تر از آقایان است. خانم‌ها درصد پایین‌تری از تستسترون را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود لاغری آن‌ها سریع‌تر از آقایان اتفاق بیفتد.

سطح فشار خون تنظیم می‌شود

یکی از بهترین تمرینات برای کاهش و تنظیم سطح فشار خون، تمرینات بدنسازی با وزنه است. تحقیقات نشان داده‌اند که انجام منظم تمرینات با شدت متناسب می‌تواند فشار خون سیستولی و دیاستولی را به سطح طبیعی و معمولی آن نزدیک‌تر کند. بنابراین اگر احساس می‌کنید که فشار خون بالایی دارید باید از ترکیب تمرینات هوازی و بدنسازی برای بهبود آن استفاده کنید. بنابراین بهتر است از انجام تمرینات قدرتی با شدت بالا اجتناب کرده و یک برنامه ورزشی متعادل و مناسب برای خود داشته باشید. به این منظور بهتر است از یک مربی فیتنس حرفه ای برای رسیدن به اهداف خود بهره‌مند شود.

سیستم ایمنی قوی‌تری خواهید داشت

یکی از مزایا و فواید بدنسازی برای خانمها این است که سیستم ایمنی قوی‌تری را تجربه می‌کنند. ورزش بدنسازی نه تنها باعث می‌شود که به لحاظ اسکلتی و عضلانی قوی‌تر شوید بلکه باعث تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا خواهد شد. جای تعجب ندارد که پس از مدتی متوجه شوید که کمتر سرما می‌خورید، سردردهای کمتری دارید و بیشتر می‌توانید در شرایط نامعلوم و ناسالم دوام بیاورید.

کلام آخر

ورزش بدنسازی و فیتنس یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در همه جای دنیاست. مردان و زنان زیادی به انجام تمرینات بدنسازی علاقه دارند. طبق آمارهای رسمی از فدراسیون بدنسازی جهانی، در حال حاضر بدنسازی به یکی از پرکاربردترین تمرینات تبدیل شده است. پس از آن، هنرهای رزمی و فوتبال بیشتری طرفدار را در جهان دارند. اما سؤال اصلی این است که چگونه می‌توان یک برنامه ورزشی منظم را ایجاد و از آن پیروی کرد. ما پیش از این به تفصیل در مورد آن نوشته‌ایم. فلسلفۀ هر ورزشی، کسب مدال قهرمانی و برتری در آن نیست. بلکه تمام ورزش‌ها با هدف بهبود عملکرد فیزیکی و روانی پدید آمده‌اند. بدنسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر به دنبال یک برنامه تمرینی و ورزش در خانه هستید با مشاوران ما در مبیس فیت همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *